niedziela, 4 września 2016

30-dniowe Wyzwanie Figurkowe. Dzień 4: Ulubiony film lub książka związana lub pasująca klimatem do uniwersum?

No dobrze, wczoraj był post dotyczący mojego ulubionego uniwersum. Dzisiaj wyzwanie wymaga, abym podał ulubione książki lub filmy związane z tymże uniwersum. No to jedziemy. Miłego oglądania i słuchania.


Stary Świat
No cóż, nie jest to wprawdzie dokładnie uniwersum Warhammera, ale chyba zgodzicie się ze mną, że trylogia Władcy Pierścieni (oraz Hobbit) wpasowuje się tutaj idealnie. Świat Śródziemia odwzorowuje Stary Świat pod niemal każdym względem. Zresztą zapożyczenia GW są aż nadto widoczne. 

Książki ze stajni Black Library. Jest ich cały ogrom, duża część została przetłumaczona na nasz ojczysty język. Nie ma sensu wypisywać tytułów, czy nawet ich pokrótce recenzować, ponieważ możecie poszukać tego z łatwością sami. Znajdziecie też opinie, które są warte waszej uwagi, a które lepiej sobie darować. 

Bardzo lubię również oglądać intra z gier osadzonych w świecie Warhammera (Total War, Age of Reckoning, Mark of Chaos etc.), ale i Warcrafta. Są one przygotowywane z dbałością o najmniejszy detal. Poniżej znajdziecie część z nich, ale wyszukanie innych na YouTube nie nastręczy wam problemu.

Uniwersum Mitów Cthulhu
Nie będę się rozwodził nad książkami oraz opowiadaniami Lovecrafta, bo tak jak wspomniałem wczoraj - są genialne! Oprócz nich oczywiście są i filmy - "The Call of Cthulhu", zrealizowana w klimacie noir adaptacja opowiadania Lovecrafta pod tym samym tytułem.

Samych filmów jest jeszcze kilka, ale moim zdaniem nie są one najwyższych lotów. Chciałbym was jednak zainteresować grą komputerową. Grą, która moim skromnym zdaniem jest jedną z najlepszych skradanek, jakie powstały. Przy tym ma niesamowity klimat, jest wierna wydarzeniom znanym z książek mistrza w Providence. Ma już trochę lat, więc spokojnie odpalicie ją nawet na laptopach. Kiedyś sprzedawali ją nawet w Biedronce, zapewniam, że nie jest droga. Gorąco zachęcam was, abyście spróbowali, bo naprawdę warto! Poniżej intro Call of Cthulhu - Dark Corners Of The Earth.


I na sam koniec trailer gry Call of Cthulhu zaprezentowany na tegorocznych targach E3 w Los Angeles. O samej grze niewiele jeszcze wiadomo, a jej premierę przewidziano na rok 2017. Niemniej zapowiada się smakowicie.


7 komentarzy:

 1. Ja się nie zgodzę. IMHO LoTR i Stary Świat mają się do siebie jak Pan Tadeusz do Archipelagu Gułag. Z jednej strony pół-mitologiczna i wyidealizowana rzeczywistość z nieskomplikowanym konfliktem dobro-zło, z drugiej pararealistyczny, a jednak wykrzywiony i spaczony obraz świata z wyolbrzymionym zepsuciem i zezwierzęceniem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jasne, Stary Świat jest brudniejszy i bardziej ponury, natomiast jeśli chciałbym kimś wskazać kierunek, skąd pomysł na niego przyszedł - byłby to LotR. Z uwzględnieniem ewolucji gatunku fantasy.

   Usuń
  2. Cały gatunek fantasy pochodzi od LoTRa. Tutaj nie ma nad czym dyskutować:)

   Usuń
  3. No wiadomo. Mnie chodziło o przybliżenie laikowi odniesienia czegoś ogólnie znanego do Starego Świata. Nie znajduje pozycji bardziej odpowiedniej, stad LotR w zestawieniu właśnie :)

   Usuń
  4. Można i tak. Dla mnie Stary Świat to po prostu średniowieczno-renesansowa Europa, widziana oczami pesymisty, paranoika i czarnowidza :)

   Usuń
 2. Ooooo niemal zapomniałem o Mark of Chaos =) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń